2019

Sebep

Fahri Beyefendi

Her insanın her şey için bir sebebi vardır,sabahları uyanmak için bir sebep,işe gitmek için,yemek yemek için,uyumak için…
Bu sebepler kimimize göre geçerli olsa da bazılarımız için sadece zorunluluk.Peki ya hayatta olmak istediğimiz insan olmak ?
Herkes için bir şeylerden taviz veriyoruz,peki kendimiz için nelerden taviz verdik ? Bu fedakarlıkları daha ne kadar gerçekleştirebiliriz veya gerçekleştirmek isteriz ? Bir kitap okuduğumuzda,bir film izlediğimizde oradaki karakterleri daha iyi anlamak için hep empati kurarız,peki bunun kendi acınası hayatlarımızı daha da berbat hale getirmekten başka bir işe yaramadığını düşündüğünüz oluyor mu ? Benim oluyor.Neden o kitaptaki  insanı düşünüp onun gerçekleştirdiği şeylerle mutlu olup da reel hayata döndüğümüzde kendi hayatımız için de daha güzel şeyler yapmıyoruz ? Yani neden bir insan okuduğunda veya izlediğinde bile mutlu olduğu şeyleri görerek onları uygulamak istemez ki ?  Artık kabuklarımızı kırmanın vakti geldi ve geçiyor,ve biz hala daha yağmur sonrası toprak kokusuna hasret,evlerimizde yalnızlığımıza gömülmüş bir şekilde sızlanmaya devam ediyoruz.Dışarı çık ve yürümeye başla,insanların senin ne giydiğini umursamadan,nasıl yürüdüğüne bakmadan,kaşının,saçının, şişman mısın zayıf mısın,uzun musun kısa mısın hiçbir şeyi umursamadan  sadece yürü ,etrafındaki güzellikleri gözlemle,bankta oturan adamın bir köpeği nasıl sevgiye boğduğunu,deniz kıyısındaki gencin dalgaların sesini nasıl dinlediğini,çocuğuyla vakit geçiren bir annenin mutluluğunu düşün,ve bütün bunlar olurken senin hayata bakışını irdele. Sen gerçekten de yaşadığın hayatı hak ediyor musun ? Bunun cevabı ne olursa olsun tek bir sonuca ulaşıyor,eğer  şuan olduğundan daha iyi bir  hayat yaşamak istiyorsan,bunun için çaba sarf et  hiçbir şey  senin önüne konulmayacak,senin başarman gerekiyor.Sabah erken kalk ve perdeni aç,güneş ışığının odana girmesine izin ver, hayatın karanlık tarafından sıyrıl,yolda hiç tanımadığın birine selam ver,kafedeki garsona teşekkür et ve en önemlisi gülümse.Bırak başkaları ne için gülümsediğini merak etsin,en sonunda onlar da gülümsemeye başlayacak.Bu dünyaya kimse bir boşluk olarak gelmedi,her gelen insanın küçük de olsa bir görevi var,kimileri erken kimileri geç fark ediyor,ama elbet fark ediyorlar,ve işin sonuna geldiğinde asla keşke deme,şu andan itibaren geçmişe dönüp paylaştığın her an için iyi ki de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.