2019

2019’da Kazandıklarımız

Sporda:

Milli judocular, Dünya Down Sendromlular Judo Şampiyonası’nda 2 altın ve 1 gümüş madalya kazandı.

Down Sendromlular Dünya Judo Şampiyonası’nda Talha Ahmet Erdem altın madalya kazanarak, bu alanda Türkiye’ye ilk dünya şampiyonluğunu getirdi.

IPC Yüzme Takımı’ndan oluşan milli sporcularımız Bosna Hersekte düzenlenen Saraybosna Açık Yüzme Turnuvası’nda toplamda 16 Madalya kazandı.

Şevval Tekin, Saraybosna Açık Yüzme Turnuvası’ndan 2 altın, 1 gümüş madalya kazandı.

Sümeyye Boyacı, Dünya Yüzme Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan ilk kadın sporcu oldu. Kadınlar 50 metre kelebekte final yüzen Sevilay Öztürk ise 47.35 saniyelik derecesiyle bronz madalya elde etti.

Büşra Ün, Avusturya’da gerçekleştirilen Madainitennis Açık Tekerlekli Sandalye Tenis Turnuvası’nda tek kadınlarda şampiyonluğa ulaştı.

Dünya Gençler Para Atletizm Şampiyonası’nda Fatma Damla Altın, uzun atlamada dünya ikincisi oldu.

Para Masa Tenisi Avrupa Şampiyonası’ndan milli sporcular, 4’ü altın 11 madalyayla döndü.

Milli sporcular, Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen Para Badminton Uluslararası Turnuvası’nı, 2’si gümüş ve 3’ü bronz 5 madalyayla tamamladı.

İsveç’in Helsingborg kentinde düzenlenen ITTF-PTT Masa Tenisi Avrupa Şampiyonası’nda, Ebru Acer, kadınlar bireyselde gümüş madalya kazandı. Ebru Acer ve Sümeyra Türk’ten oluşan kadın takımı ise finalde Rusya’ya yenilerek gümüş madalyada kaldı. Ebru Acer ve Sümeyra Türk, organizasyon tarihinde gümüş madalya kazanan ilk Türk kadın sporcular oldu.

Finlandiya Tampere’de yapılan 2019 yılı Down Sendrom Avrupa Atletizm ve Masa Tenisi Şampiyonası’nda Türkiye 7 altın, 12 gümüş ve 9 bronz madalya olmak üzere toplamda 28 Madalya kazarak tarihi bir rekora imza attı. Ali Topaloğlu gülle atmada 10.96 ile Avrupa ve Dünya rekoru kırdı.

Masa Tenisi Milli Takımı Tayland’da gerçekleştirilen 2019 ITTF-PTT Bankog Açık Masa Tenisi Turnuvasından bir altın bir bronz madalya kazandı.

İsviçre Notvil’de organize edilen 2019 Yılı IPC Gençler Dünya Para Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden özel sporcularımız, turnuvayı 4 Altın, 1 Gümüş ve 1 Bronz Madalya olmak üzere toplamda 6 madalya ile tamamladı. Muhsine Gezer 400 metrede, Eda Yıldırım gülle atmada dünya şampiyonu oldu.

Tunus’ta düzenlenen Tunis 2019 World Para Athletics Grand Prix de 8 ülke arasında yarışan özel sporcumuz Esra Bayrak, uzun atlamada 4.96’lık derecesi altın madalyanın sahibi oldu. Eda Yıldırım, gülle atmada 10.91 lik derecesiyle 6 sporcu arasından altın madalya kazandı.

Ülkemizin ev sahipliği ile 10 ülkeden 150 özel sporcunun katılım gösterdiği 9. İNAS Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda Esra Bayrak 8,19 derecesi ile Avrupa Şampiyonu oldu. Esra Bayrak, Muhsine Gezer, Eda Yıldırım ve Yasemin Öğüt’ den oluşan Kadın Milli Takımı, 4X200 bayrakta Avrupa Şampiyonu olurken, 4X400 metre yarışında Avrupa 2.liği elde etti. Furkan Demir 200 metrede altın madalya alarak Avrupa Şampiyonu olurken, yapılan diğer 200 Metre yarışında Rıdvan Yalçın Avrupa şampiyonu olmayı başardı. Münevvere Yılmaz 200 Metre müsabakasında bronz madalya alarak şampiyonayı tamamladı.

Fransa’da düzenlenen 2019 INAS Kayak Dünya Şampiyonası’nda Tuğba Çelik, GS büyük slalomda bronz madalya alarak Dünya üçüncülüğü elde etti.

Sanatta;

Oyuncu Haluk Bilginer, puhutv’de yayınlanan Şahsiyet dizisindeki Agah Beyoğlu rolüyle Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Cenk Ertürk’ün yazıp yönettiği, Haluk Bilginer, Ali Atay ve Hande Doğandemir’in rol aldığı Nuh Tepesi filminin dünya prömiyeri, New York’taki Tribeca Film Festivali’nde yapıldı.Nuh Tepesi, New York’taki Tribeca Film Festivalinde “En İyi Senaryo” ve “En İyi Erkek Oyuncu” kategorisinde iki ödül aldı.Cenk Ertürk “En İyi Senaryo” ödülünü alırken, Ali Atay da “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen 32. Avrupa Sinema Panoraması Festivali’nde Serhat Karaaslan’ın yönettiği, başrolünde Berkay Ateş ve Saadet Aksoy’un olduğu ‘Görülmüştür’ filmi, iki ayrı jüri tarafından ödüllendirildi.

30. Singapur Uluslararası Film Festivali Ana Yarışması’nda da Jüri Özel Ödülüne layık görülen ‘Görülmüştür’ 6-13 Aralık arasında Hindistan’ta düzenlenecek olan 24.Kerala Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi.

Bu yıl 18. si düzenlenen Akdeniz Film Festivalinde “Sibel” filmi başta “Büyük Jüri Ödülü” olmak üzere üç ödül birden kazandı.

Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin filmi “Büyük Jüri Ödülü” dışında “Avrupa Sineması” ve “Genç Jüri Ödülü’nü de aldı.