Mart 2021

6284 ve sonuçları

6284 sayılı kanun, şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, şiddete uğrayan kadınlar için koruma kararı gibi birçok tedbiri düzenler; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar birçok hak tanır. Kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284, etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Kadınları korumak ve şiddeti önlemek için getirilen 6284 sayılı kanun yasalaşması İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından mümkün olabilmiştir.

Şubat ayında öldürülen kadınların 26’sının koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; yalnızca 2 kadının polis şikayeti, boşanma aşaması, uzaklaştırma veya koruma kararı gibi adli başvurusu olduğu biliniyor.

Kadınlar koruma kararlarına ve adli başvurularına rağmen erkekler tarafından öldürülüyor. Kadınların ihbarlarının kolluk görevlilerince dikkate alınmaması, soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin etkin yürütülmüyor olması kadınların hayatına mâl oluyor. 

Pınar Gültekin davasında cinayete yardımdan yargılanan sanık Mertcan Avcı’nın tahliyesine, fail Metin Avcı’nın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Fatma Şengül’ün cinayet davasında sanığa verilen “haksız tahrik indirimi” kaldırıldı. Hiçbir indirim uygulanmadan kasten öldürme suçundan ceza verildi.

Uşak’ta G.A. evli olduğu erkek tarafından ateşli silahla başından vurularak ağır yaralandı. Olay sonrasından kaçmaya çalışan fail gözaltına alındı.

Boşandığı erkek tarafından bıçaklanan 19 yaşındaki Kardelen Lofçalı yaşam mücadelesi veriyor.

İstanbul’da oğlu tarafından kalbinden bıçaklanan Saliha Duran yaşam mücadelesi veriyor.

Adana’da evli olduğu erkek tarafından şiddet gören Fatma Bebek intihar girişiminde bulundu. “Çocuklarımı da dövdü ben de dayanamayıp ölmek istedim” diyen Fatma’nın tedavisi sürüyor. 

8 ay önce evinden 7 km uzakta cansız bedeni bulunan İkranur Tirsi’nin 14 yaşındaki amcası İkranur’u öldürdüğünü söyledi.

Kaybolduktan bir süre sonra öldürüldüğü ortaya çıkan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in cinsel istismara uğradığı açığa çıktı. Otopsi raporunun 2018’de hazırlanmasına rağmen bugün henüz şüphelilerden DNA örneği alınmadı. 

11 yıl önce öldürülen Saniye Çetin’in davasında sanıklar hakkında verilen beraat kararı bozuldu. Yeniden yargılanan 7 sanığa töre saiki ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Burdur’da Masoudeh Hashemi 2 yıl önce birlikte olduğu erkek tarafından öldürülmüştü. Fail tutuklu yargılandığı davada müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Failin cinayeti tahrik altında işlediği gerekçesiyle cezası indirim uygulanarak 18 yıla düşürüldü.

İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6824’ün tam ve etkin uygulanmasının kadınlar için ne kadar hayati olduğunu tüm bu örnekler göstermektedir. Kadınların etkin korunması için tedbir kararlarının uygulanmalı, süreç takip edilmeli, devletin tüm birimlerinin kadınların haklarını korumalı ve görevini yerine getirmeyen kamu görevlilerinin cezasız kalmamalıdır. 

Kaynak:http://kadincinayetlerinidurduracagiz.net/