Ağustos 2021

Ağustos 2021′

*2-9 Ekim tarihleri arasında, 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında çevrimiçi olarak düzenlenecek Altın Portakal Sinema Okulu için başvurular açıldı. Son başvuru tarihi 13 Eylül 2021.

*Bu yıl 2-8 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 4. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali programında yer alacak filmler açıklanıyor.

*Bu yıl 24 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 59. New York Film Festivali’nin Spotlight seçkisinde yer alacak filmler belli oldu.

*Azra Deniz Okyay imzalı Hayaletler, 20-28 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 55. Karlovy Vary Film Festivali’nin Horizons bölümünde gösterilecek.

*2-8 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 4. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, açılışını Leos Carax imzalı Annette ile yapacak.

*Sinema dünyasına destek çağrısında bulunan Afganistanlı Yönetmen Sahraa Karimi, Kabil’den güvenli şekilde ayrıldığını açıkladı.

*Moğollar’ın eski davulcusu Ayzer Danga yaşamını yitirdi.

*UNESCO Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne alınan Arslantepe Höyüğü’nde, bin yıl öncesine ve Ortaçağ dönemine ait olduğu tahmin edilen 28 mezar bulundu. Bu alanın yan tarafında ise 5 bin 500 yıl öncesinden kaldığı düşünülen ve yan yana yanmış halde 4 ev kalıntısına rastlandı.

*4. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali başladı. Efes Antik Tiyatro, iki perdelik Carmen balesine sahne oldu.

*Kanser tedavisi gören oyuncu Metin Çekmez hayatını kaybetti.

*Bu yıl dördüncü kez düzenlenecek olan İstanbul Cocktail Festivali, 5 Eylül Pazar günü KüçükÇiftlik Park’ta kapılarını aralıyor.

*Dünyaca ünlü rock grubu Rolling Stones’un davulcusu Charlie Watts 80 yaşında yaşamını yitirdi.

*İBB Şehir Tiyatroları, perdelerini Eylül ayında açıyor. Yeni sezon ve Açıkhava Yaz Oyunları’nın biletleri, 25 Ağustos 2021 Çarşamba günü saat 11:00’de satışa sunulacak.