Eylül 2021

Eylül’21

*PEN International‘ın yeni başkanı Burhan Sönmez oldu.

*2002’den beri sonbahar aylarında gerçekleşen Filmekimi, pandemi koşullarına uygun bir şekilde bu yıl 8-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

*Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında 8. kez düzenlenecek Antalya Film Forum jürileri belli oldu.

*58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması filmleri ve jürisi belli oldu.

*46. Toronto Film Festivali Ödülleri sahiplerini buldu. En iyi filmin belirlendiği Halkın Seçimi Ödülü’nü, Kenneth Branagh imzalı Belfast kazandı.

*Emre Kayış’ın Anadolu Leoparı filmi, dünya prömiyerini gerçekleştirdiği 46. Toronto Film Festivali’nde FIPRESCI ödülünün sahibi oldu.

*Jean-Luc Godard imzalı Pierrot le Fou, Fransız Kültür Merkezi ve FilmLoverss iş birliği ile bu hafta Beyoğlu Sineması’nda izleyici ile buluşacak.

*58. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlenen Antalya Film Forum, u yıl 4-6 Ekim tarihleri arasında 8. kez düzenlenecek. Antalya Film Forum Ödülleri, 6 Ekim’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

*Bu yıl 13-19 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali‘nin Dünya Sineması seçkisinde yer alacak filmler belli oldu.

*Antalya’nın Kaş ilçesinde, bölgeden kaçırılmış Likya uygarlığına ait tarihi eserlerin kopyalarının deniz altında sergileneceği Likya-Kaş Su Altı Sanat Parkı’nın çalışmaları sürüyor.

*İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen etkinlike esteci ve şair Ruhi Su, ölümünün 36’ncı yılında anıldı.

*İBB ile Yapı Kredi Kültür Sanat iş birliğiyle, 21 Eylül 2021-27 Şubat 2022 arasında sanatseverlerin beğenisine sunulacak ‘BURASI’ sergisi öncesinde basın toplantısı düzenlendi.

*Televizyonun Oscar’ları olarak da bilinen Emmy Ödülleri, bu yıl 73. kez sahiplerini buldu. Geçtiğimiz sene koronavirüs sebebiyle uzaktan verilen Emmy Ödülleri bu kez adayların bizzat katılımıyla gerçekleşti.