Ekim 2021

Başkent Sanata Da Damgasını Vuracak

Ankara Kent Filarmoni Orkestrası, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi’nin iş birliğiyle verdiği ilk konserle ‘2021 Yılı Kültür ve Sanat Sezonu’nun açılışını yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası CSO Ana Salonu’nda düzenlenen konsere; büyükelçiler ve yabancı misyon şefleri, gazete ve televizyonların temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, muhtarlar, ev hanımları, öğrenciler, sosyal yardım alan aileler, büyükşehir bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sanat sezonunun açılış konuşmasını yapan Yavaş, “Bu akşam karşınızda olmaktan büyük bir sevinç duyuyorum. 25 yıl sonra inşallah Ankara’da kültür hayat bulacak. Kültür ve sanatla yaşayacağız” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’yı sanatın ve kültürün de başkenti haline getirmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi iş Birliği ile ‘2021 Yılı Kültür ve Sanat Sezonu’nun açılışı Ankara Kent Filarmoni Orkestrası’nın konseriyle başladı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası CSO Ana Salonu’nda düzenlenen konser, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Konserde Orkestra Şefi James Ross, Başkan Yavaş’a bir sürpriz yaparak ünlü Ankara Türküsü ‘Hüdayda’yı orkestra için yeniden düzenleyerek sahneledi. Ankara Seymenlerinin eşlik ettiği sürpriz eser salonda bulunanlar tarafından ayakta alkışlanırken, Ankara Kent Filarmoni Orkestra Şefi James Ross, konserle ilgili düşüncelerini şu sözlerle anlattı:

“Bu benim için gerçekten çok özel bir gece, müzisyen arkadaşlarım ve seyirciler için de aynı şekilde olduğunu umuyorum. Meslektaşlarımın coşkulu ve tutkulu performansları harikaydı. Burada vermek istediğim mesaj, Türkiye’nin harika bir müzik geleneği, harika müzisyenleri ve harika bestecilerinin var olduğudur. Bu akşam ilk kez Adnan Saygun’un müziğini yönetmek benim için büyük bir ayrıcalık oldu. Ve artık Ankara dünyanın en büyük konser salonlarından birine sahiptir.”

Kaynak:https://ankarakentkonseyi.org.tr/