Kasım 2021

Kasım’21

*Finlandiya hükümetinin 2 yılda bir verdiği Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü’ne (IGEP) bu yıl Türkiye’den Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu layık görüldü.

*Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen 26. Gezici Festival, bu yıl 26 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

*24. İngiliz Bağımsız Film Ödülleri adayları açıklandı.

*Chloé Zhao imzalı Eternals filminin Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’daki gösterimi yasaklandı.

*Ariana Grande ve Cynthia Erivo, Tony ödüllü efsanevi Broadway müzkali Wicked’ın film uyarlamasının başrolünde yer alacak.

*Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar yarın ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde sokaklara çıktı.

*34. Avrupa Film Ödülleri adayları açıklandı.

*Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun en son yaptığı otoportresi, ABD’nin New York kentinde düzenlenen açık artırmada 34,9 milyon dolara satıldı. Bunun Latin Amerika’dan bir sanat eserine ödenen en yüksek fiyat olduğu açıklandı.

*Pandemi sebebiyle gösterimlerine ara veren Sinematek/Sinema Evi, yeni mekânında zengin içerikli programlarıyla yeniden sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

*İngiliz edebiyatçı John Fowles’un romanından, Mark Healy tarafından sahneye uyarlanan Koleksiyoncu, 25. İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahneleniyor.

*Türk Tiyatrosu’nun duayenlerinden Müjdat Gezen’in 61. sanat yılı kutlandı. Bu bağlamda, yönetmenliğini ve senaristliğini Gazeteci Gökmen Ulu’nun yaptığı belgesel filmin Türkiye prömiyeri gerçekleşti.

*Yazar Anton Çehov’un son oyunu Vişne Bahçesi, 19’uncu yüzyıl Rusya’sında, toprak sahibi bir ailenin farklı dönemlerdeki seyirciyi kendi hayatlarına bakmaya davet eden bir klasik.

*Asya sinemasının en prestijli ödülleri arasında yer alan Asya Pasifik Film Ödülleri sahiplerini buldu.

*Usta sanatçı Ferhan Şensoy’un büstü, kurucusu olduğu Ses Tiyatrosu’nda açıldı.

*İspanya’da bu yıl 66’ncısı gerçekleştirilen SEMINCI Valladolid Uluslararası Film Festivali’nde Serhat Karaaslan’ın ‘Suçlular’ filmi En İyi Uluslararası Kısa Film Ödülü’ne layık görüldü.

*Toplam 41 kısa filmin izleyiciyle buluşacağı Antep Kısa Film Festivali, bu yıl 19-21 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

*6. Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödülleri sahiplerini buldu.

*32. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

*Tuncel Kurtiz’in Saç ve Bebek filmleri yıllar sonra ilk kez 26. Gezici Festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

*34. Avrupa Film Ödülleri’nde sinematografi, kurgu, prodüksiyon tasarımı gibi teknik dalların kazananları açıklandı.