Şubat- 8 Mart 2022

Yaşayacağız!

Aydan Dağlar

Bugünü bilmiyorsun diyelim.Yarına uyanamayabilirsin.Yarın uyandığında bir yerde birilerinin öldüğünü bile unutabilirsin.

Felaketleri hep masa başında, bilinmeyen anlam verilemeyen  bir zamanın hikayesinde ‘miş –di’ diyerek yaşayanlar için;

Kabuslar derin uykuların pençesinde, karşı kaldırımda değil şayet gönlünüzü açarsanız.Gözünüzü kapatınca yok olmuyor kan kokusu katledilmiş bir geleceğin. İki uç yana savrulmuş insanlar için şimdi yaşama giden bir köprü,inanç  ‘yaşamak’ denilen şey.

Yaşamak dediysem sanmayın bir çağlayanı seyretmek,  martıya simit atmak,yeni doğanı koklamak,anlamak,anlaşmak,sevmek,sevilmek,güç,iktidar,sağduyu,hoşgörü.Yani şaşarak zamanın hızına ve şiddetine anlaşılmaz bir keyif almak değil yolculuklardan.

Nefes almak.

Bütün bir yaşamı ve kaynağını karnından çok kalbinde taşıyan kadın için memleketin her köşesinde ıssız bir ölüm ve adaletsizlik korkusu var. Sokaklara sığmayan,evlerden çıkamayan öfkemiz karanlığa bereketli bir yağmur ve ışıltılı bir güneş gibi doğacak ve yeniden yeşertecek yaşamı.Daha çok inanarak,paylaşarak,üreterek ve  gerekirse karnımızdan yeni bir dünya daha doğurarak gökkuşağına boyayacağız bu evreni.

8 Mart Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun!