Ekim 2021

Ekim’2021

*31. Gotham Ödülleri adayları açıklandı. Ödül töreni 29 Kasım’da gerçekleşecek.

*İKSV tarafından, İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar 6. Kısa Film Atölyesi’ne katılacak beş proje belirlendi.

*Bu sene altıncısı düzenlenecek Critics Choice Belgesel Ödülleri (CCDA) adayları açıklandı.

*Önümüzdeki yıl 10-20 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan 72. Berlin Film Festivali’nin jüri başkanı M. Night Shyamalan olacak.

*Danimarkalı öğrencilerin John Lennon ve Yoko Ono ile yaptığı ve Beatles yıldızının daha önce yayınlanmamış bir şarkıyı söylediği röportajın kaset kaydı Danimarka’nın Kopenhag kentindeki müzayedede 58 bin 300 dolara satıldı.

*İIIüstrasyon sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun “Benim Kedilerim” sergisi Belçika’da açıldı.

*Bu yıl 6-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen 65. Londra Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.

*Hilmi Yarayıcı ve Kerem Ulaş Dönmez, Ankara Gar Katliamının 6. yılında yaşamını yitirenleri “Kuş Mitingi” isimli besteleri ile andı.

*2004 yılından beri arkeolojik çalışmaların devam ettiği Komana Antik Kenti’nde Roma İmparatorluğu döneminde kullanılan kılıç bulundu.

*32.Ankara Film Festivali Onur Ödülleri açıklandı.

*Reha Erdem imzalı Seni Buldum Ya!, Stanford Üniversitesi tarafından kalıcı olarak lisanslandı ve derslerde gösterilmek üzere Stanford Üniversitesi Kütüphaneleri’nin kataloğuna alındı.

*4-12 Kasım tarihleri arasında Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek 32. Ankara Film Festivali kapsamında Ulusal Uzun Film, Belgesel Film ve Kısa Film dallarında yarışacak filmler belli oldu.

*58. Antalya Altın Portakal Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu.

*2022 Berlin Film Festivali hakkında ilk detaylar açıklandı. Festival, 10-20 Şubat tarihleri arasında yüz yüze gerçekleşecek.

*Türkiye’de batı müziğinin öncülerinden kabul edilen Durul Gence hayatını kaybetti.

*Bu yıl dördüncü kez düzenlenen 212 Photography Istanbul kapsamında Female Gaze (Kadın Bakışı) adlı özel proje 19 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında Müze Gazhane’de gerçekleşecek.