Şubat- 8 Mart 2022

Şubat’22

* Amerikan bağımsız sinemasının kalelerinden olan Independent Spirit Award (Bağımsız Ruh Ödülleri) 37. kez düzenlenen ödül töreniyle gişe ve seyirci şansı bulamayan performansları, sinemasal başarıları ödüllendirdi.

* Fleabag’in ardından, Phoebe Waller-Bridge ile Amazon Prime’ın yeni bir ortaklık için adım attığı ortaya çıktı.

* DasDas’ın yeni oyunu ‘Bir İhtimal Daha Var’ın prömiyeri dün akşam DasDas Atölye’de gerçekleşti.

* Türkiye’den 180 yazar ve sanatçı, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin barış çağrısında bulundu.

* Folklordan, mitolojiden beslenmiş, doğduğu coğrafyanın tabiatını, insanını, destanlarını ve halk hikayelerini eserlerine taşıyan yazar Yaşar Kemal’in yaşamını yitirmesinin ardından 7 yıl geçti.

* Kartal Belediyesi’nin girişimiyle üç yıl önce yayın hayatına başlayan KE Dergisi’nin ‘Onur ve Emek Ödülleri’ sahiplerini buldu. Törenin onur ödülleri İnci Aral ve Cevat Çapan’a verildi.

* Toplumsal Araştırmalar Kültür Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) Kadıköy şubesi etkinlikleri ile sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. TAKSAV Kadıköy’de bu kez, sanat hayatı boyunca 50’nin üzerinde sergiye imza atan usta ressam Abidin Dino anılacak.

* Ülke genelinde yaşanan elektrik faturası zamları özel tiyatroları da vurdu. İstanbul’da bulunan Oyun Atölyesi adlı özel tiyatroya 56 bin TL, Moda Sahnesi’ne ise 20 bin TL elektrik faturası geldi. Moda Sahnesi sanat yönetmeni Kemal Aydoğan, “Bilet fiyatları geçtiğimiz sezona göre 3-4 katına çıkacak.

* Sekiz yıl önce yazdığı Galîz Kahraman romanı ile okurlarıyla buluşan yazar İhsan Oktay Anar, yeni romanı ve yeni yayınevi ile okurlarının karşısına çıkıyor.

* Fikret Mualla’nın resimleri “Amour Eternel – Sonsuz Aşk” isimli sergiyle Fevziye Mektepleri Galeri Işık’ta açıldı. Sanatçının 29 eserinin yer aldığı sergide; Nazmi Ziya, Üsküdarlı Ressam Ali Rıza Bey, Şeker Ahmet Paşa üzerine yazdığı biyografi kitaplarıyla tanınan aynı zamanda koleksiyoner de olan Atila Taşpınar’ın kaleme aldığı Fikret Mualla biyografi kitabı da ziyaretçilerle buluşuyor.

* Metallica’nın gitaristi Kirk Hammett’ın, gruptan ayrı olarak çalıştığı ilk solo projesi ‘Portals’ 23 Nisan’da dijital platformlarda yayınlanacak.