BiGarip 3 Yaşında!

BiGarip rockçılar:”Konu Sen Değilsin”

Röportaj ve fotoğraflar: Aydan Dağlar

Küçük, Anadolu üniversitelerinde okuyan öğrenciler için iyi müzik dinleyebilmeyi imkanlı hale getiren önce Isparta’nın sonra Antalya ve civar illerin sadece iyi müzik yapmayan, söyleyecek sözü olan ve üretmeye devam eden genç müzik grubu Konu Sen Değilsin BiGarip’in üçüncü yılında ilk kez röportaj vererek bizlerle biraraya geldi.

2017 yılında kulüp odasında birbirlerinden habersiz başladıkları müzik hayatları tesadüfen kesişiyor. Dört senedir aktif olarak devam eden sahne yaşamlarını, birlikte üretmelerini  konuşmak için bir araya geldik.

Asutay Kalkan: Vokal-gitar

Yavuz Uslu: Solo gitar

Doğukan Kurtuluş: Bas gitar

Mehmetcan Çayaksu: Davul

Sıcak samimi bir ev ortamında ciddiyetle sorularımı cevaplayan Konu Sen Değilsin’e bin teşekkürler.

*Sizi bir arada tutan şey nedir?

Bir arada tutan şey, çok fazla tartışmak gerekirse sorun yaşamak ve yaşanılan sorunları samimi bir şekilde hallederek “birlikte” her kazadan yarasız kurtulmak. Dostluk, samimiyet, kafaların uyuşması ve birlikte işimizi yaparken aldığımız keyif.

*Grup bugün ki haliyle nasıl bir araya geldi?

2017 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Rock Topluluğu bünyesinde Avangard  ismiyle başka  bir grupta birbirimizi tanımadan farklı zamanlarda aynı grup altında müzik yapmaya çalışıyorduk.

Yavuz Uslu: Gruba ikinci gitarist arayışı sebebiyle ortak arkadaşlar vesilesiyle şuan ki solistimiz Asutay’ı  gitarist olarak çağırdım. Beraber çalmaya başladık. Sene sonunda gruptan ayrılan arkadaşlardan sonra grup solistsiz ve basçısız iki gitarist bir davulcu(eski davulcumuz Mert) kalmıştı. Daha önce kulüp odasında provalarda aynı kimyayı yakaladığımız Doğukan’ı ismini ve telefonunu bilmeden bulmaya çalışıyordum. Tek tek elimdeki bas gitar çalan insanların numaralarını deneyerek Doğukan’a ulaştım. Grubun beşinci ve son üyesi vokal arayışlarımız başladı. Yine kulüpte tanıştığımız abilerimizin beş kişilik rock grubu sahneye sığmaz başka birisini aramayın sizden şarkı söyleyebilen var mı demesi üzerine o güne kadar sesini hiç duymadığımız Asutay’ın şarkı söyleyebildiğini öğrendik. Ve grup dört kişi vokalde Asutay, solo gitarda ben, basta Doğukan ve davulda Mert ile Konu Sen Değilsin ismiyle vize arasında aniden gelen teklifle ve kısıtlı repertuar ile  Isparta’da çalmaya başladık. Mehmetcan katılana kadar yıl sonuna kadar çalmaya devam ettik.

Asutay Kalkan: Bu sırada  şimdi yayında olan Tutsak demo kaydıyla başvurduğumuz MilyoFest’ten kabul aldık ve davulda Tevfikhan arkadaşımızla  Ankara’da ilk büyük sahnemize çıktık. Davulcumuz Mert’in sene sonunda mezuniyeti ile birlikte aramızdan ayrılmasıyla yeni bir davulcu arayışına başladık. Doğukan’ın aynı sınıftan tanıdığı Mehmetcan’ı davula önermesiyle Konu Sen Değilsin son halini aldı.

Mehmetcan Çayaksu: Doğukan’ın bizle davul çalar mısın demesiyle daha çok çalışmaya başladım. Ve iki provayla beraber sahne almaya başladık.

*Etkilendiğiniz isimler kimlerdir?

Asutay Kalkan: Ailem sebebiyle caz müzikle iç içe büyüdüm. Joe Choker’dan çok etkilendim. Nightwish,Kurban,Pentagram,Metallica  ilk gençliğimde beni çok etkiledi.İlerleyen yaşlarımda Mor ve Ötesi beni çok etkiledi.

Yavuz Uslu: Müzikle ilk tanışmam Metallica ile oldu.Gitara başladıktan sonra Pink Floyd ve David Gilmour beni çok çok etkiledi.Müzikal mantık bakış açısı ve dünya görüşü olarak Roger Waters benim için çok önemli. Türkçe müzik yapmaya başlamamızdan sonra Türk rock metal gruplarını dinlemeye ve Mor ve Ötesi fanı olmaya başladım.

Asutay Kalkan:Mor ve Ötesi’nin son albümünü ne kadar beğendiğimizi söylemeye gerek yok.

Doğukan Kurtuluş: Öncelikle tabii ki beni müziğe teşvik eden ve ilk günden bugüne kadar hayranı olduğum abimden çok etkilendim. Enstrüman olarak gelişmemde ise örnek aldığım isimler Ahmet Güvenç ve Victor Wooten diyebilirim.

Mehmetcan Çayaksu:Müziğe başlamama vesile olan arkadaşlarımdan sonra başladıktan sonra  Burak Gürpınar(Kurban),Alen Konakoğlu(Duman) ile müzik tarzım biraz daha değişti. Özellikle  Kerem Kabadayı(Mor ve Ötesi) idolümdür. Farklı teknikleriyle John Bonham (Led Zeppelin) beni çok etkiledi.

*Olası bir albümde ses,sound ve söz olarak ne anlatmak istiyorsunuz?

Sabit bir soundda daha olgun daha hayata dair şeyler anlatmak istiyoruz. Aşkı da, izlediğimiz bir filmi de daha başka daha olgun anlatmak isteriz. Ülkemize dair  meseleleri ve hala burada yaşanılabilir olduğunu global meseleleri, zamansız anlatmak isteriz. Herkesin yaptığından ise kimsenin yapmadığı şeyler yapmak ve söylemek istiyoruz.

*Beş sene sonra kendinizi nerde görmek istersiniz?

Asutay Kalkan:Beş sene sonra festivallerde çalarken görmek istiyorum.

Doğukan Kurtuluş:Harbiye’de çalmak istiyorum.

Yavuz Uslu: Yukarda bahsettiğimiz söz ve soundla bir şeyleri anlatırken sürdürülebilir olmak ve kalıcı olmak istiyorum.

*Sizi dinleyen merak eden bundan sonra merak edecek olanlara ne söylemek istersiniz?

Son bir yılda şarkı kaydetmemiş olsak bile her zaman söyleyecek sözümüz olduğunu ve bizi takip etmelerini söyleyebiliriz.

*Piyasada sizi en zorlayan,zorlayacak şey nedir?

Bar müziği ve bar işletmeciliğinin bizi köreltme ihtimali bizi zorlayabilir. Çünkü yaşam şartlarımızı korurken üretmek çok zor. Piyasa müziğiyle mi var olacağız yoksa kendi ilkelerimizle mi var olabileceğiz bu ayrım bizi zorlayabilir. Tüm dert edindiğimiz şeyleri anlatacak birikimi elde etmeye çalışmak ve çalışmak; çalışmadığımız zamanlarda bizi zorlayacak.

*Üretmeye sizi ne teşvik ediyor,edecek?

Müziği, müzik yapmayı, bu işi sürekli hale getirme isteğinin dışında hissimizi hiç bilmediğimiz bir insanla bizim şarkımızda aynı hissiyatta buluşabilme fikri bizi teşvik ediyor.

*Tutsak ikinci yılında 300.000 dinlenmeye ulaştı. Sizi dinleyenlere ne söylemek istersiniz?

Tutsak ilk çıktığında biz bunu bir kişiye ulaştırsak yeter diye düşünürken bu kadar dinlenmesi bizi çok mutlu etti çok teşekkür ederiz. Diğer şarkılarımızı da dinlemelerini çok isteriz. Tutsak bizim için başlangıçtı devamı da gelecek.

*Eklemek istediğiniz son bir şey var mı?

Derdi olan bir şeyler söylemek isteyen bir grubuz. Bizi takipte kalmalarını çok isteriz. Ayrıca bizle röportaj yaptığın için sana da çok teşekkür ederiz.